Dragon Dreaming to przede wszystkim skuteczny sposób realizowania marzeń lub konkretnych celów projektu, przy jednoczesnym wzmocnieniu wspólnego ducha zespołu czy grupy. Dragon Dreamingwykorzystuje wiedzę z zakresu teorii systemów, rozwoju organizacyjnego i mądrości australijskich aborygenów. Metoda posługuje się zarówno procesami poznawczymi, jak i intuicyjnymi pozwalając na całościowe i bardzo twórcze spojrzenie. Rozwój projektu jest prowadzony wspólnie przez cały zespół.
Dragon Dreaming dostarcza konkretnych narzędzi do zintegrowanego, partycypacyjnego zarządzania projektami. Te narzędzia pomagają grupom nawet w ciągu kilku godzin wspólnie stworzyć projekt począwszy od pracy nad wstępną i ogólną wizją projektu, poprzez strategię i budżet. W tej metodzie wszyscy uczestnicy są „właścicielami” wspólnie opracowanego projektu, co – dzięki unikatowemu podejściu partycypacyjnemu – wzmacnia współpracę i zaangażowanie wszystkich zainteresowanych (nie występuje tutaj rozdział na „zarządzających” projektem i na „wykonawców”).
Dragon Dreaming wspiera osoby, grupy i organizacje, które chcą zrealizować swoje marzenia. W praktyce metoda Dragon Dreaming jest pełna poczucia humoru i inspirująca, zachęcające i wnosząca większe poczucie sensu. Biorąc udział w warsztacie wzbogacisz się o nowe teorie, narzędzia, wskazówki i techniki. Będziesz skuteczniejszy w tym co chcesz robić i realizować.
Dragon Dreaming może być pomocny w realizacji różnorodnych przedsięwzięć. Dzięki Dragon Dreaming poznasz nowe aspekty, które uzupełniają i rozszerzą twoje dotychczasowe zasoby. Dragon Dreaming może być przydatny:
– Osobom zajmującymi się zarządzaniem projektami. Np. jako główna metoda lub może stanowić wspaniałe źródło dodatkowej inspiracji oraz innowacji dla firm i organizacji wszelkiego rodzaju.
– Politykom i ekspertom, którzy zajmują się rozwojem obszarów miejskich, wiejskich i regionów. Dzięki Dragon Dreaming znajdziesz nowe pomysły na promowanie działań pro-społecznych i partycypacyjnych.
– Całej gamie ruchów oddolnych jak kooperatywy, wspólnoty, spółdzielnie, fundacje, stowarzyszenia, NGOs. Tutaj znajdziecie wsparcie w postaci najlepszych praktyk pomocnych przy wdrożeniach i realizacji pomysłów.
– Artystom dzięki metodom, które pomogą spełnić i zrealizować ich idee, talenty i umiejętności.
– Psychologom, terapeutom, trenerzy, coachom, którzy otrzymają lekkie (zabawowe) metody planowania i realizacji projektów z grupami.
– Wszystkim, którzy nigdy nie próbowali czegoś wyjątkowego, ale marzą o tym, by coś zmienić w ich własnym życiu, w życiu innych ludzi i w świecie.
-
dla grup, które mają wspólne zadanie i planują ukończenie określonego przedsięwzięcia lub mają zaledwie zarys projektu (najlepsza sytuacja do stosowania Dragon Dreaming) czy zadania
-
dla grup, które mają już wspólny rdzeń, wizję, ideę lub pragną je odnaleźć
-
dla menedżerów, szczególnie menedżerów projektu, szefów organizacji i firm
-
dla osób działających w społecznościach, regionie, firmach, zespołach, kooperatywach, itp.
-
dla tych co mają marzenia i nie wiedzą jak je w pełni zrealizować !
Dragon Dreaming to proste, często wręcz zabawne metody burzy nie tyle mózgów co umysłów i myślenia intuicyjnego. Są to dziesiątki narzędzi pomocnych w obszarach kreatywnego planowania, wdrażania i ewaluacji, a także w realizacji projektów.
Przebieg procesu Dragon Dreaming w dużym stopniu zależy od życzeń i potrzeb klienta (jeśli np. jest to warsztat dla konkretnej organizacji zamawiającej szkolenie zarządzania projektem), jak i od potrzeb samej grupy. Dragon Dreaming oferuje mnóstwo ćwiczeń, metod i technik, z których korzysta się, aby przejść przez niżej wymienione punkty:
Wstęp
Zapoznanie się
Krótkie wprowadzenie do procesu oraz do metody Dragon Dreaming
Krąg Marzeń/Śnienia przeprowadza się w zrelaksowanej atmosferze, gdzie pojawiają się tak zwane „pytania generatywne”. Oto przykład:
„Wyobraź sobie, że jesteś już po warsztatach i masz wrażenie, że to było najlepsze, co mogłeś/aś zrobić. Że spędziłeś tutaj czas w najlepszy z możliwych sposobów. Jakie w związku z tym są twoje uczucia? Co zostało zrealizowane? Co widzisz patrząc ‚wstecz’?”
Wizje i marzenia dotyczące warsztatów są zapisywane i na koniec do nich wracamy. Jest to szczególna forma ewaluacji. W Dragon Dreaming działamy bez kompromisów, czyli 100% marzeń powinno zostać zrealizowane!
Odnajdywanie Wizji
Krąg Śnienia/Marzeń dla projektu
Ponownie korzystamy z pytań generatywnych np.: „Wyobraź sobie, że projekt jest zakończony i ma wszystkie punkty/zadania zostało optymalnie wypełnione. Wszystko przebiega doskonale a cele są zrealizowane. … Z wszystkich działań w ostatnim [miesiącu / roku] mam wrażenie, że to właśnie (czyli realizacja projektu) było najlepsze, co mogłem/am w tym czasie wykonać. Czego wtedy doświadczasz? Jakie jest twoje uczucia? Co zostało zrealizowane? Co widzisz? … ”
Również i te marzenia/wizje są zapisywane.
Następnie przychodzi czas formułowania wizji. Wszystkie „marzenia” zostają wypowiedziane i przeformułowane przez uczstników. Zostaje zapisana ich istota, esencja, czyli zasadniczy przekaz – treść.
Tworzenie planuZostaje utworzony i zapisany „Harmonogram” – mapa drogowa dla projektu przebiegając i zawierająca wszystkie etapy: „Śnienie”, „Planowanie”, „Działanie” i „Świętowanie”. Do każdego etapu zostają przyporządkowane cele pośrednie i cel główny oraz zadania związane z realizacją tych celów.
Oferty ról
Jest to propozycja objęcia konkretnych ról w konkretnych etapach, przy realizacji celów cząstkowych. Na etapie planowania jest to również badanie zasobów ludzkich organizacji/grupy. Zapytanie o chęć lub brak chęci/możliwości objęcia danej roli nie jest równoznaczne na tym etapie z gotowością do działania i decyzji.
„Szybki Budżet”
W niezwykły oraz intuicyjny sposób uczestnicy/czki szacują ile potrzeba godzin i pieniędzy do realizacji projektu i kiedy można osiągnąć pierwsze cele pośrednie. „Szybki budżet” nawet na duże projekty udaje się oszacować w ciągu 20 minut.
Celebrowanie:
Kto może uczestniczyć w tych warsztatach
Istniejące lub powstające grupy (projekt); firmy, wszelkie formalne i nieformalne organizacje, podmioty pragnące zastosować ten rodzaj zarządzania projektem w procesach publicznych. Jednocześnie kierujemy się zasadą: „Ktokolwiek się pojawia na warsztatach jest jak najbardziej właściwą osobą”.